Charakterystyka systemu

Stacyjny system Bieżącej Obsługi Ruchowej Stacji Elektroenergetycznej (BORSE) stanowi realizację sprzętową i programową układu sterowania i nadzoru dla obiektów elektroenergetycznych, a w szczególności dla stacji transformatorowych wysokich i średnich napięć.

System ten umożliwia zbieranie i przesyłanie informacji o stanie urządzeń stacyjnych w zakresie:
- stanów położenia łączników (wyłączniki, odłączniki, uziemniki, styczniki itp.)
- stanu zabezpieczeń i automatyki zabezpieczeniowej,
- sygnalizacji ostrzegawczej i alarmów,
- wartości prądów, napięć, mocy czynnych i biernych oraz częstotliwości sieci,

- współprace z przetwornikami wielkości analogowych(ciśnienie, temperatura, wilgotność, etc.)
- wysyłania impulsów:
· sterujących łącznikami,
· blokowania i odblokowania automatyk zabezpieczeniowych,
· sterowania przełącznikami zaczepów transformatorów itp.

Sprzętowo, w wersji podstawowej, system składa się z koncentratora, lokalnego stanowiska nadzoru oraz odpowiedniej liczby (max. 254) sterowników polowych połączonych ze sobą i koncentratorem łączami w standardzie RS485. System stacyjny może również współpracować na łączach szeregowych z zabezpieczeniami cyfrowymi i rejestratorami zakłóceń.
Zbieranie informacji z obiektu nadzorowanego, w którym nie zastosowano zabezpieczeń cyfrowych odbywa się poprzez sterowniki polowe posiadające:
- wejścia dwustanowe,
- wejścia analogowe,
- wyjścia sterownicze.

Komunikacja komputera stacyjnego z systemem nadrzędnym (zainstalowanym np. w RDM) odbywa się przez łącza szeregowe RS232C, umożliwiające współpracę z modemami, konwerterami RS232/ pętla prądowa, łącznicami światłowodowymi i innymi akceptującymi ten standard.
System BORSE montowany jest w wersji rozproszonej tzn. takiej, w której sterowniki polowe montowane są bezpośrednio w polach. Obsługę sterowników polowych oraz komunikację z koncentratorem zapewniają mikrokontrolery. Układ sterownika polowego wraz z mikrokontrolerem nazwano listwą polową. Połączenie listew polowych z koncentratorem stanowią obwody okrężne zbudowane z dwuprzewodowego symetrycznego toru.

 
 
Zaufali nam
  • ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Poznań, ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Bydgoszcz, ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Zielona Góra, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Skarżysko-Kamienna, PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok, TAURON Dystrybucja S.A Oddział w Bielsku-Białej, ENERGA Operator S.A., ENERGA Hydro Sp. z o.o., Bridgestone Poznań Sp. z o.o., OWENS ILLINOIS Polska S.A – Huta Szkła Antoninek

     

  •